Stay Informed

State and Local Offices

Here is a list of our candidates for the 2017 Election:

Monroe County Sheriff
Patrick O’Flynn

Monroe County Family Court Judge
Joseph Nesser
 
Monroe County Legislator – District 10
Jason Rosenberg

 

Chili
Town Supervisor: David Dunning
Town Council: Mary Sperr
Town Council: Mark DeCroy
Town Clerk: Virginia Ignatowski
Town Justice: Ronald Evangelista
 
Clarkson
Town Supervisor: Paul Kimball
Town Council: Patrick Didas
Town Council: Alan Hoy
Highway Superintendent: Robert Viscardi
Town Justice: Ian Penders
 
East Rochester
Village Trustee: Edward Connors
Village Trustee: Kelley Swagler
Town Justice: David Bonacchi
 
Gates
Town Supervisor: Mark Assini
Town Council: Lee Cordero
Town Council: Andrew Loughlin
Town Justice: Peter Puppatelli
Town Justice: Frank Cassara
 
Greece
Town Supervisor: Bill Reilich
1st Ward Town Council: David M. Barry Jr.
2nd Ward Town Council: Brett Granville
3rd Ward Town Council: Joshua Jensen
4th Ward Town Council: Diana Christodaro
Receiver of Taxes: Andrew Conlon
Town Justice: Vincent Campbell
Town Justice: David M. Barry Sr.
Town Justice: Shannon O’Keefe-Pero
 
Hamlin
Town Supervisor: Eric Peters
Town Council: Jason Baxter
Town Council: Jennifer Voelkl
Highway Superintendent: Steven Baase
Town Justice: Richard Moffett
 
Henrietta
Town Supervisor: Jack Moore
Town Council: John Howland
Town Council: Kristine Demo-Vazquez
 
Irondequoit
Town Supervisor: Christopher Burns
Town Council: William Morse
Town Council: Gregory J. Devlin
 
Mendon
Town Supervisor: John Moffitt
Town Council: Cynthia Carroll
Town Council: John Hagreen
Town Clerk: James Merzke
Highway Superintendent: William Smith
Town Justice: Cara Briggs
 
Ogden
Town Supervisor: Gay Lenhard
Town Council: Tom Uschold
Town Council: Tom Cole
Highway Superintendent: David Widger
Town Justice: David Murante
 
Parma
Town Supervisor: Jack Barton
Town Council: Daniel Barlow
Town Council: James Roose
Town Clerk: Carrie Webster
Highway Superintendent: Brian Speer
 
Penfield
Town Supervisor: Tony LaFountain
Town Council: Paula Metzler
Town Council: Andrew Moore
Town Clerk: Amy Steklof
Town Justice: James Mulley
 
Perinton
Town Supervisor: Mike Barker
Town Council: Peg Havens
Town Council: Ciaran Hanna
Town Clerk: Jennifer West
Town Justice: Michael Arnold
 
Pittsford
Town Supervisor: Bill Smith
Town Council: Mary Doyle
Town Council: Jared Lusk
Town Justice: John Bernacki
 
Riga
Town Supervisor: Brad O'Brocta
Town Council: James Fodge
Town Council: Deborah Campanella
Town Clerk: Kimberly Pape
Highway Superintendent: David Smith
 
Rochester
Mayor: Tony Micciche
City Council At-Large: Andrew Hollister
 
Rush
Town Supervisor: Cathy Frank
Town Council: Gerald Kusse
Town Council: Rita McCarthy
 
Sweden
Town Supervisor: Kevin Johnson
Town Council: Robert Muesebeck
Town Council: Patricia Hayles
Town Clerk: Karen Sweeting
Town Justice: Anthony Perry
 
Webster
Town Supervisor: Ron Nesbitt
Town Council: Barry Deane
Town Council: Patricia Cataldi
Town Justice: Thomas DiSalvo
 
Wheatland
Town Supervisor: Linda Dobson
Town Council: Edward Shero
Town Council: Lisa Wasson
Highway Superintendent: Howard Hazelton
Town Justice: Nicole Bayly-Henshaw